Tísňová
linka:
155  Infocentrum: (+420) 553 777 777
 infocentrum@zzsmsk.cz
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

23.11.2017 Speciální tým ZZS MSK cvičil zásah u pacienta s Ebolou


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 23. 11. 2017 11:26:24 - verze pro tisk

Ve středu 22. listopadu proběhlo prověřovací cvičení týmu pro vysoce nakažlivé nemoci ZZS MSK. Šlo o cvičení doporučené Ministerstvem zdravotnictví ČR a připravené ve spolupráci s nemocnicí Na Bulovce. Simulován byl zásah u pacienta s podezřením na jednu z velmi nebezpečných infekčních chorob, a sice Ebolu.

foto: ZZS MSK

 

Zásahový tým nejprve provedl ošetření pacienta (figuranta) v domácím prostředí, a to poté, co se dle scénáře navrátil z exotické destinace, přičemž jevil specifické příznaky svědčící pro onemocnění vysoce nakažlivou chorobou. Po simulovaném ošetření a zajištění, při němž záchranáři pracovali již v ochranných oblecích, následoval reálný transport postiženého do specializovaného centra – kliniky infekčního lékařství nemocnice Na Bulovce.

Figurant byl po celou dobu jízdy přepravován v uzavřeném bio boxu a tým jej ošetřoval za stálého použití bariérových pomůcek. V pražské nemocnici pak následoval nácvik předání nemocného, spolupráce s tamními zdravotníky a nakonec i dekontaminace zasahujících záchranářů i jejich vybavení.

 

foto: ZZS MSK

Cvičení týmu, které bylo zahájeno před pátou hodinou ranní, skončilo návratem záchranářů zpět na základnu Ostrava-Jih ve večerních hodinách. Smyslem náročného metodického zaměstnání bylo nejen precizovat postup týmu pro ostrý zásah a dodržení všech nezbytných úkonů při něm.

Cílem bylo i v reálných podmínkách vyzkoušet pohyb a práci v ochranných oblecích po dobu několika hodin, jakož i spolupráci členů týmu se zdravotníky v cílovém zdravotnickém zařízení.

Proběhlé cvičení potvrdilo plnou připravenost ZZS MSK a jejího týmu pro vysoce nakažlivé nemoci, k efektivnímu a bezpečnému zásahu v případě výskytu takto závažné situace. Jde sice naštěstí co do četnosti o výjimečné události, avšak s vysokou mírou rizika pro pacienta, jeho okolí i zdravotníky. Z těchto důvodů je precizní příprava na ně naprosto nezbytná.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infocentrum
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz