Tísňová
linka:
155  Infocentrum: (+420) 553 777 777
 infocentrum@zzsmsk.cz
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

04.12.2017 Výjimečné setkání se zachráněným na ZZS


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 4. 12. 2017 18:04:07 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

 

V pondělí 4. prosince se v prostorách Zdravotnické záchranné služby MSK na Výškovické ulici v Ostravě uskutečnila výjimečná událost. Společně se sešli záchranáři a jejich někdejší pacient.

Setkání proběhlo za přítomnosti náměstka hejtmana MSK pro zdravotnictví, pana Martina Gebauera a ředitele ZZS MSK, pana Romana Gřegoře.

V září letošního roku došlo na Ostravsku k náhlé zástavě krevního oběhu u mladého, pětadvacetiletého muže.

Svědkové události nejen ihned kontaktovali prostřednictvím tísňové linky záchrannou službu, ale sami pod vedením operátorky ZZS aktivně poskytovali život zachraňující úkony.

foto: ZZS MSK

 

Ředitel Gřegoř události zhodnotil: „V tomto případě velmi dobře zafungoval tzv. řetězec přežití. Postiženému byla rychle přivolána odborná pomoc, okolí správně zareagovalo a pod vedením naší operátorky byla prováděna základní resuscitace do příjezdu týmů záchranné služby. Záchranářům se následně podařilo obnovit činnost srdce pacienta. To vše společně s úsilím kolegů v nemocnici vedlo k úspěšné záchraně mladého života.“

foto: ZZS MSK

Během setkání byl představen příběh zachráněného muže, proběhlo poděkování jeho zachráncům a jejich symbolické ocenění z rukou ředitele ZZS MSK a náměstka hejtmana pro zdravotnictví.

Pan Martin Gebauer při tom sdělil, že „událost velmi dobře ukazuje, jak nesmírně cenná je pomoc laiků v takto závažných situacích, kdy jde vzhledem k přežití člověka opravdu o vteřiny.“

Zároveň zdůraznil vysokou úroveň poskytnuté odborné péče: „Systém záchranné služby a vybavení vozidel u nás patří mezi světovou špičku. Posádky byly u postiženého během deseti minut od nahlášení události a jejich zásah byl plně profesionální. Všem zúčastněným proto patří velké díky a obdiv za jejich nasazení.“

foto: ZZS MSK

 

Záchranáři poté předvedli přítomným krátkou ukázku základní resuscitace a součásti akce byl také prostor pro media i rozhovory s účastníky příběhu.

 

 

Zachráněný pacient se svým doprovodem pak shlédl zázemí výjezdového stanoviště, techniku záchranářů a vybavení vozidel, stejně jako vrtulník letecké záchranné služby.

Pro účastníky události bylo rovněž připraveno malé občerstvení, během něhož proběhlo vzájemné neformální setkání.

 

Posádky ZZS MSK zasahují ročně u více než sta tisíc pacientů. U zhruba tisícovky musejí zahájit kardiopulmonální resuscitaci. I když primárně úspěšných je zhruba 40% z nich a záchranářům se podaří obnovit činnost srdce, takto závažný stav nakonec přežije a do aktivního života zpět se vrátí jen malá část postižených.

 

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infocentrum
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz