Tísňová
linka:
155  Infocentrum: (+420) 553 777 777
 infocentrum@zzsmsk.cz
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

01.01.2018 Přelom roku 2017 byl pro záchranáře pracovní


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 1. 1. 2018 6:53:18 - verze pro tisk

V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2017 do šesté hodiny ranní 1.1.2018) vyjížděly posádky ZZS MSK celkem ve 430 případech, tedy o přibližně čtvrtinu více, než je dlouhodobý průměr událostí v Moravskoslezském kraji. Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely posádky ZZS zasahovat ve sto dvaadvaceti případech. Nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh večera a noci srovnatelný s minulými roky a obešel se bez mimořádných událostí. Zatímco však běžně posádky ZZS MSK ošetřují z celkového počtu událostí pacienty se zraněními asi v jedné třetině a ostatní zásahy jsou u lidí s interními obtížemi, v posledních čtyřiadvaceti hodinách byla zraněna téměř polovina ošetřovaných pacientů.

 

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji u pěti poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. Jednalo se nejčastěji o středně těžká zranění prstů horních končetin, v jednom případě pak obličeje. Zraněni byli čtyři muži a jedna žena. Po jednom případu došlo v okrese Frýdek-Místek a Nový Jičín, ke třem pak v Ostravě a blízkém okolí. V této souvislosti jsme nezaznamenali případy, kdy by byl přímo ohrožen život.

Od půlnoci do ranních hodin 1. ledna byli záchranáři voláni k více než pěti desítkám různých poranění. Mezi nimi dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. Zhruba ve dvou desítkách případů zranění posádkám ZZS uvedli, že byli napadeni jinou osobou. Velká část úrazů se přitom přihodila osobám pod vlivem alkoholu.

S diagnózou opilosti či otravou alkoholem musela být v našem kraji záchrannou službou ošetřena téměř půldruhá desítka osob, mezi nimi také několik dospívajících dětí ve věku 15-17 let.

 

V průběhu silvestrovské noci záchranáři zasahovali u požáru ve Staré Vsi u Bílovce, kde ošetřovali dva muže. Jednoho z nich museli pro interní obtíže (nesouvisející přímo s požárem) transportovat do nemocnice. Druhý byl ponechán na místě události bez zjevného zdravotního postižení.

V noci posádka RLP vyjížděla rovněž ke smrtelné nehodě do obce Hrádek na Frýdecko-Místecku. Poranění neslučitelná se životem utrpěl při střetu s vozidlem chodec, jehož totožnost záchranáři v době zásahu neznali. Ošetřen na místě musel být jednatřicetiletý muž, který při nehodě utrpěl poranění hlavy a posléze byl předán na chirurgické ambulanci třinecké nemocnice.

 

Zásah ZZS si vyžádali také příbuzní dvanáctiletého hocha v Ostravě, kteří před půl druhou v noci operátorům nahlásili „akutní úraz“ – hřebík zabodnutý v ruce. Záchranáři na místě zjistili, že se nejedná o hřebík, ale připínáček, který navíc vězel pouze v kůži chlapcova zápěstí. Posádka jej vyňala, nekrvácející místo desinfikovala, překryla a dítě odevzdala zpět do péče blízkých…

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infocentrum
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz