Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

01.01.2019 Silvestr byl pro záchranáře ZZS MSK tradičně pracovně velmi náročný


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 1. 1. 2019 8:30:15 - verze pro tisk

V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2018 do šesté hodiny ranní 1.1.2019) vyjížděly posádky ZZS MSK celkem ve 442 případech, ošetřeny byly bezmála čtyři stovky pacientů. Nárůst zásahové činnosti byl zhruba čtvrtinový. Jen od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely posádky ZZS zasahovat ve sto pětatřiceti případech. Nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh večera a nočních hodin srovnatelný s minulými roky, z pohledu záchranářů se obešel se bez mimořádností. Zatímco však běžně posádky ZZS MSK ošetřují z celkového počtu pacienty se zraněními asi v jedné třetině a ostatní zásahy jsou u lidí s interními obtížemi, v prvních šesti hodinách roku 2019 tvořila zranění téměř polovinu řešených událostí.

 

V průběhu novoročních oslav zasahovali záchranáři ZZS MSK u pěti poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. Jednalo se o lehká nebo středně těžká poranění hlavy nebo končetin. Zraněni byli tři muži a dvě děti (5 a 8 let). Ke dvěma případům došlo v okrese Frýdek-Místek, po jednom v Ostravě a na Opavsku. V této souvislosti jsme nezaznamenali případy, kdy by byl přímo ohrožen život.

V posledních čtyřiadvaceti hodinách byli záchranáři voláni k více než stovce zranění, přičemž od půlnoci do ranních hodin 1. ledna museli ošetřovat dvě třetiny z nich, tedy více než šedesát zraněných osob. Mezi nimi dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla či jiných ostrých předmětů. Celá polovina úrazů se přitom přihodila osobám pod vlivem alkoholu. Třicet pacientů posádkám ZZS uvedlo, že byli napadeni jinou osobou. S diagnózou opilosti či těžké opilosti musela být v našem kraji záchrannou službou ošetřena téměř půldruhá desítka osob, mezi nimi také tři dětí ve věku do patnácti let.

Během noci zasahovali záchranáři na území MS kraje u několika dopravních nehod, které si vyžádaly zranění účastníků, vesměs lehčího charakteru.

 

Kromě úrazových dějů zasahovali záchranáři také u tří stovek pacientů s interními obtížemi. Desítce z nich již nemohli pomoci. Tito nemocní, vesměs vyššího nebo seniorského věku, podlehli svým onemocněním ještě před příjezdem posádek ZZS, nebo během zahájené resuscitace.

 

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů