14.11.2017 Letečtí záchranáři z celé České republiky cvičí v Beskydech


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 14. 11. 2017 11:31:44 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

Na šest desítek leteckých záchranářů z celé ČR se v těchto dnech (13.-15.11.) účastní metodického zaměstnání, které organizuje ZZS MSK, a jež probíhá ve Skiparku Grúň v Beskydech. Na cvičení se však podílí také stovka figurantů, dvě desítky operátorů ZZS a pětatřicet školitelů, přes dvacet záchranářů z týmu pro specializované činnosti, stejně jako členové horské služby.

Jedná se tedy o největší součinnostní výcvik leteckých záchranářů v ČR, jeho tématem je mimořádná událost a celkem se na něm podílí 238 osob.

V rámci metodického zaměstnání probíhaly opakované rekonstrukce tří reálných neštěstí s tématy

Aktivní střelec

Lanovka

Přejetí dopravním prostředkem (v rámci cvičení šlo o rolbu).

foto: ZZS MSK

 

Cvičení probíhalo v reálných exteriérech horského prostředí, a to při venkovní teplotě okolo nuly, a s množstvím čerstvého sněhu. Vyžadovalo tak odolnost nejen od samotných cvičících, ale rovněž i od figurantů Ti byli přes nepřízeň počasí namaskováni a rozmístěni v prostoru tak, aby umožnili nácvik pracovních činností v modelových situacích blížících se skutečným podmínkám. Úkolem nácviků byl trénink nejen samotného ošetřování postižených, ale zejména organizace zásahu s větším počtem zasažených, jejich vyproštění, či součinnost s dalšími složkami integrovaného záchranného systému.