12.05.2019 Den linky 155 v Ostravě


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 12. 5. 2019 18:36:04 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

 

 

Dnes, v neděli 12. května, proběhl v Ostravě Den linky 155. Zdravotnická záchranná služba MSK jej uspořádala v rámci akce „Ostrava žije první pomocí“ v Trojhalí Karolina.

 

Den linky 155 každoročně připomíná nezastupitelnou roli národní linky tísňového volání 155, která je k dispozici pro přivolání týmu ZZS v případech náhlých a závažných stavů poškození zdraví.

 

 

foto: ZZS MSK

 

 

 

 

Záchranáři připravili návštěvníkům Trojhalí edukační program se znalostně-dovednostní soutěži. Děti, ale i dospělí plnili úkoly na šesti stanovištích, přičemž po jejich splnění obdrželi odměny.

Pod vedením záchranářů odpovídali na otázky v rámci kvízu, prováděli resuscitaci postiženého, prokazovali své znalosti při volání na tísňovou linku, děti kreslily s Kryštůfkem – patronem dětských pacientů.

 

 

foto: ZZS MSK

 

 

 

 

Součástí expozice záchranné služby bylo rovněž simulované pracoviště operátorů. Návštěvníci na něm mohli vidět, jak dispečeři pracují, získat informace přítomných operátorů o úkolech, které plní a obtížné práci při přebírání tísňových volání, jejich vyhodnocování a řízení provozu všech třiašedesáti výjezdových týmů v Moravskoslezském kraji.

 

 

foto: ZZS MSK

Prostor, v němž se záchranná služba prezentovala, byl během celého dne hojně navštěvován především rodinami s dětmi. Množství návštěvníků, kteří úspěšně prošli všemi soutěžními úkoly, se přitom pohybovalo kolem šesti set.

 

 

Spolu s půl druhou desítkou záchranářů zajišťoval akci také tým partnerského Nadačního fondu Kryštůfek, který se podílí nejen na zajišťování plyšových hraček pro dětské pacienty na palubách sanitních vozidel, ale také podporuje edukační programy pro veřejnost.